COVID-19 un cukura diabēts


Kā cilvēki inficējas ar COVID-19?

Vīruss izplatās tieši tāpat kā visas citas elpceļu slimības – ar gaisa pilieniem, kas no inficētas personas mutes izdalās runāšanas, klepošanas vai šķaudīšanas laikā. Vīrusa dzīvotspēja apkārtējā vidē saglabājas dažas stundas līdz dažas dienas (atkarībā no virsmas un vides apstākļiem), un inficēšanās ir iespējama arī pieskaroties inficētai virsmai, bet pēc tam – mutei vai degunam. Vīrusa bojāeju izraisa spirtu saturoši šķīdumi.

 

Cik smaga var būt infekcija?

Parasti COVID‑19 ir viegla saslimšana un aptuveni 98 % slimnieku izdzīvo. Vairums gadījumu (>80 %) ir viegli, pacientiem ir tikai minimāli gripai līdzīgi simptomi, un var atveseļoties mājās. Taču aptuveni 14 % gadījumu ir smagi un aptuveni 5 % pacientu rodas kritiski smaga slimība. Biežāk tā ir cilvēkiem ar citiem veselības traucējumiem, īpaši gados vecākiem cilvēkiem, pacientiem ar sirds un asinsvadu slimību, hronisku plaušu slimību vai hipertensiju. Cukura diabēta slimnieki pieder pie augsta riska personām, kam inficēšanās gadījumā saslimšana var noritēt smagi (tieši tāpat kā tas ir gripas gadījumā).

 

Kādi ir saslimšanas simptomi?

Pacientiem ar COVID-19 var būt paaugstināta temperatūra, klepus, elpas trūkums (apgrūtināta elpošana), nogurums un muskuļu sāpes. Elpošanas traucējumi rodas tad, ja infekcija skar plaušas un izraisa pneimoniju. Simptomi parasti sākas dažas dienas pēc inficēšanās, vairumā gadījumu – aptuveni 3‑7 dienas pēc saskares ar vīrusu. Dažiem cilvēkiem simptomi rodas pēc ilgāka laika (līdz 14 dienām).

 

Kā rīkoties, ja esat inficējies?

Ja jums ir drudzis ar klepu vai apgrūtināta elpošana un tā varētu būt COVID‑19, ir jāsazinās un jākonsultējas ar savu ārstu vai medmāsu. LAI SAMAZINĀTU CITU CILVĒKU INFICĒŠANAS IESPĒJU, NAV IETEICAMS NEKAVĒJOTIES BEZ KONSULTĒŠANĀS DOTIES UZ SLIMNĪCU. Ja ir ieteikts doties uz klīniku vai slimnīcu, ieteicams uzlikt sejas masku. No deguna dobuma vai rīkles paņemtos šķidruma paraugos tiks noteikta vīrusa klātbūtne. Līdz šim slimības ārstēšanai nav pieejami specifiski ārstēšanas līdzekļi, taču vairums gadījumu ir viegli, tādēļ tiek hospitalizēti tikai daži cilvēki. Taču vīrusa izplatības ierobežošanai ir ļoti būtiski atpazīt saslimšanas gadījumus, uz dažām nedēļām izolēt inficētās personas un identificēt arī ar šīm personām saskarē bijušos cilvēkus.

 

Kā rīkoties, ja ir jāārstējas/jāuzturas mājās?

Ja jums ir jāuzturas mājās, gan pacientam, gan viņa ģimenes locekļiem jāievēro atbilstoši inficēšanās profilakses un kontroles pasākumi.

  • Īpaša uzmanība jāpievērš citu cilvēku inficēšanas novēršanai.
  • jākontrolē veselības stāvoklis, lai laikus atklātu slimības pastiprināšanos, kad nepieciešama ārstēšanās slimnīcā.

Inficētām personām jāuzturas izolētā, labi ventilētā telpā, citiem mājsaimniecības locekļiem ir jāuzturas citā telpā, bet tad, ja tas nav iespējams, jāsaglabā vismaz 1 m attālums no Slimā cilvēka, jāguļ citā gultā, kā arī jāievēro roku higiēna (roku mazgāšana ar ziepēm un ūdeni) pēc jebkāda veida saskares ar pacientu vai viņa tiešo vidi. Mazgājot rokas, nosusināšanai ieteicams izmantot vienreiz lietojamos papīra dvieļus. Ja tādi nav pieejami, jāizmanto tīri auduma dvieļi, kas jāmaina, tiklīdz tie kļūst mitri. Lai ierobežotu izdalījumus no elpceļiem, pacientam jāizsniedz medicīniskā maska, kas jālieto, kad vien tas iespējams. Personām, kas nepanes medicīnisko masku, stingri jāievēro elpceļu higiēna, proti, klepojot vai šķaudot mute un deguns jāpārklāj ar vienreiz lietojamām papīra salvetēm. Arī slimnieka aprūpētājiem ir jānēsā labi pieguloša medicīniskā maska, kas, atrodoties vienā telpā ar pacientu, stingri pārklāj muti un degunu.

 

Kā jārīkojas cukura diabēta pacientiem?

Pacientiem ar cukura diabētu ieteicams:

  • jau laikus izplānot savu rīcību iespējamas inficēšanās gadījumā, piemēram, pieejamā vietā jātur savu ārstu tālruņa numurus;
  • savlaicīgi jārūpējas par zāļu un glikozes līmeņa kontroles piederumu papildināšanu, lai saslimšanas gadījumā nebūtu jāiziet ārpus mājas.

Saslimšanas laikā:

  • Pēc inficēšanās ar vīrusu glikozes līmenis asinīs var paaugstināties.
  • Ja pašsajūta būtiski pasliktinās, glikozes līmenis ir izteikti paaugstināts un to neizdodas pazemināt, nekavējoties jāsazinās ar savu ārstu, lai konsultētos par to, kā pielāgot insulīna, citu medikamentu lietošanu un uztura režīmu.
  • Lietojiet pietiekami daudz šķidruma.
  • Kontrolējiet glikozes līmeni asinīs.
  • Regulāri mēriet ķermeņa temperatūru.
  • Ja lietojat insulīnu, kontrolējiet arī ketonvielu līmeni.

Ievērojiet veselības aprūpes speciālistu ieteikumus.

 

Kā izvairīties no saslimšanas?

Lai izvairītos no saslimšanas, katru dienu ir jāievēro vienkārši pasākumi:

  • Bieži mazgājiet rokas ar ziepēm un ūdeni vai izmantojiet spirtu saturošu dezinfekcijas šķīdumu, īpaši pirms maltītes un pēc uzturēšanās publiskās vietās.
  • Nelietojiet pārtiku, piederumus, glāzes un dvieļus kopīgi ar citiem cilvēkiem.
  • Izvairieties no tuvas saskares ar saslimušiem cilvēkiem. Ja kāds ir nepārprotami slims, klepo vai šķauda, ievērojiet pienācīgu attālumu.
  • Ja rodas elpceļu simptomi, palieciet mājās un par saslimšanu paziņojiet citiem cilvēkiem un savam veselības aprūpes speciālistam.
  • Šķaudot vai klepojot pārklājiet degunu un muti ar salveti vai elkoņa locītavu. Izmetiet salveti atkritumu tvertnē.
  • Saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas ieteikumiem cilvēkiem, kam nav elpceļu simptomu, medicīniskā maska sadzīvē nav jānēsā pat tad, ja apdzīvotajā rajonā ir izplatīta COVID‑19. Maska nemazina citu inficēšanās novēršanas vispārējo pasākumu nozīmi.

 

Tālrunis uzziņām par COVID-19: 67387661

Sagatavots, balstoties uz Starptautiskās Diabēta federācijas materiāliem https://diabetesvoice.org/en/news/covid-19-and-diabetes/

2020-03-17 22:29  |  Skatīts: 343x         Ieteikt draugiem       TweetMe   

Atpakaļ